Ana Sayfa Stil Önerileri Vintage Tarzı Stil Önerileri

Vintage Tarzı Stil Önerileri

Yazan Kamer Ekenel
0 Yorum Yap

Ülkemizde yurt dışı modasını takip eden, stiline ve bakımına özen gösteren erkeklerin ilk tercihi İngiliz modasıdır. Öyle ki temeli İngiltere’den çıkan Vintage Modası özellikle Türk erkekleri tarafından sıklıkla tercih edilen tarz kategorisi diyebiliriz. Genel olarak sert yüz hatları olan bir millet olarak bize bu giyim tarzı çok yakışıyor. Daha öncesinde böyle bir giyim modelinden haberdar olmadıysanız, bu yazının sonunda yeni stilinize merhaba diyeceksiniz. Öncelikle Vintage Giyim Nedir sorusuna yanıt verelim.  Bu giyim tarzı geçmişten yani çok eskilerde kullanılan, geçmişte moda olan kıyafetleri güncel yaşantımızda kullanmaya devam ettirdiğimiz tarz diyebilirim. Genel olarak Vintage ile Retro tarzını aynı olarak görenler var ancak ikisini de çok farklı tarzlara sahip olduğunu dile getirmek isterim. Dilerseniz ilk konumuza geçiş yapalım.

Vintage Tarzı Size Uygun mu?

Bu sorunun cevabını bu bölümde detaylı öğreneceksiniz ancak öğrenmek istediğim bir kaç bilgi var. Daha doğrusu bu soracağım sorulara göre bu tarzın size uygun olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle bu tarzı fiziki ölçüleriniz ne olursa olsun kullanabileceğinizi belirtmek isterim. Kendinize sormanız gereken ilk soru, aksesuar kullanmayı seviyor musunuz? Örneğin, İngiliz kasket ile kombin yapmak vintage tarzının göze çarpan ilk örneği diyebilirim.

Bazı arkadaşlar maalesef kasket yani şapka kullanımını çok sevmiyorlar ya da kendilerine yakışmadığını düşünüyor. Tabi ki kendinizi iy hissetmediğiniz aksesuarları ya da kıyafetleri kullanmamanız gerekiyor ancak, eğer bu tarz kombin yapmayı planlıyorsanız bence bu aksesuarlara şans vermelisiniz. Burada ki kullanacağımız ürünler eskileri yansıtmalıdır. Yani geçmiş dönemlerde kullanılan, örneğin 1960 yılında yapılan kombinlerden örnek alarak insanlara geçmişi hatırlatmak, bu tarz oluşumun en büyük misyonu diyebilirim. Bu tar ile rahat olabilirim derseniz, çok başarılı bir tarza geçiş yapacağınızı hatırlatmak sterim. Öyle ki bu tarz ile çevrenizde fazlasıyla ilgi duyulan bir birey olabilirsiniz.

Vintage Kombin Nasıl Yapılır?

Bu sorunun o kadar fazla cevabı var ki neden diye soracak olursanız, vintage giyim tarzı içeriğinde çok fazla ürün gamı var.  Ben genel olarak babamın döneminde aldığı parçalardan kombin yapmaya çalışıyorum. Yani 1970 yılında almış olduğu ve çok fazla giymediği, hala evimizde bulunan kıyafetlerini, ara ara alıp kullanıyorum. Bu sayede kullandığım ürünler gerçekten orijinal ürünler oluyor. Ama bu durum maalesef herkes için geçerli değil. Sizin o dönemlerde yaşayan aile bireyleriniz güncel yaşamı tercih ettiği için eski kıyafetleri muhafaza etmiyor olabilir.

Vintage kombin konusunda size önereceğim en önemli detay, Netflix platformunda yayınlanan Peak Blinders isimli diziyi izlemeniz olacak. Öyle bir diziden bahsediyorum ki bu dizi içeriğinde kullanılan kıyafetler tamamen retro ve vintage tarzı! Başrol oyuncularından konuk oyuncularına kadar dizi içeriğinde ki herkesin giyim tarzı bu şekilde. Eğer bu dizide rol alan oyuncuların, dizi içinde giydikleri kıyafetlerden ilham alıp kombin yaparsanız, emin olun çok başarılı bir stile geçiş yapmış olursunuz.

Asil Bir Görünüm İçin Stilinize Vintage Ekleyin

Benim için çok değerli bir görüntüyü yazımın sonlarına eklemek istedim çünkü, son işlenen görüntüler her zaman akılda kalır. Başlıkta da belirttiğim üzere asil bir görünüm için yarı klasik parçalardan oluşan güzel kombinler oluşturabilirsiniz. Dünya’da bilinen en büyük liderlerden birisi olan, bizim için tek olan atamız Mustafa Kemal Atatürk’ün giyimine ne kadar önem verdiğini sanırım bilmeyen yoktur. Biraz önce yukarıda belirttiğim güncel yabancı dizide giyilen kıyafetler ile Atamız o dönemde giydiği kıyafetler ne kadar benziyor öyle değil mi?

Şuan Vintage Tarzı hakkında detaylı bilgilere sahip oldunuz ve bu tarzı tam anlamıyla kullanamayacağınızı düşünüyorsanız, yarı vintage ile de güzel kombin oluşturmanız mümkün.  Gelin bu tarzı biraz daha hafifletelim.

Gündelik Şıklığınıza Yarı Vintage Tarzı Katın

Öncelikle modayı takip eden, stil önerilerine açık olup araştırmalar yapan birey olarak seni, tebrik ediyorum. Tabi ki her stil erkek stil önerisi size uygun olmayabilir. Yukarıda belirtmiş olduğum stile direk geçiş yapmak yerine yapay geçiş yaparak ilerlemek istiyorsan, bu son önerim tamda sana göre! Genel olarak Vintage uyumlu kombin yapmak istiyorum ancak takım elbise kullanmaktan yana değilim diyorsanız, ekoseli ceketler ile de bu kombini yapmanız mümkün. Bu sayede yarı geçiş yaparak tarzını değiştirmeyi zamana yayabilirsiniz.

Yukarıda ki görselde gördüğünüz Camel renk tonlarından oluşan ekoseli ceket, yine kahve tonlarında ya da taba renginde palto ve yine ceket içinde kullanacağınız krem renk tonlarında gömlek ile güzel bir kombin oluşturmanız mümkün. Ancak eğer böyle bir renk kombiniBilmeniz gereken bir durum var ki, bu tarzı gündelik yaşantınızda sürekli kullanamazsınız.  Daha çok kış aylarında, hafta sonları katılacağınız gezilerde, daha çok dış aktivelerde kullanmanızı öneriyorum. Bu yazımda elimden geldiğince Vintage tarzı ile kombin oluşturma konusunda sizlere destek olmaya çalıştım. Sizlerde önerilerinizi yorum bölümünde iletebilir, stil konusunda araştırma yapan arkadaşlara fikirlerinizi ulaştırabilirsiniz.

Bu İçerikler Sana Özel

Yorum Yap

İnsanların web sitemizi nasıl kullandıklarını analiz ederek, deneyiminizi ve hizmetlerimizi daha iyi hale getirmek için kendi çerezlerimizi ve üçüncü taraf çerezleri kullanıyoruz. Web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde bunların kullanımını kabul ettiğinizi anlıyoruz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi