Ana Sayfa Stil Önerileri Stil Önerileri – Düzen ve Renk Kombinleri

Stil Önerileri – Düzen ve Renk Kombinleri

Yazan Kamer Ekenel
0 Yorum Yap

Bu yazıda sizlere kombin yapabilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini söyleyeceğim. Vereceğim tavsiyeler herkesin yapabileceği türden detaylar diyebilirim. Bu sayede bir iş toplantısına gideceğiniz de ya da arkadaşlarınızla sosyal aktiviteye katılacağınız da nasıl kısa süre içerisinde pratik seçimler yapabileceğinizi, seçimlerde ne kadar kararlı olabileceğinize dair tavsiyelerde bulunacağım. Dilerseniz ilk tavsiyemiz ile başlayalım.

Dolap Düzeni

Stil ve moda aslında bir düzenden ibarettir. Giydiğiniz kıyafetlerin uyumu aslında bir düzen gerektirir. Kıyafetlerinizi dolabınıza yerleştirirken kombin oluşturarak düzenleyin. Örneğin siyah pantolonunuz varsa, bunu kırmızı, sarı, beyaz gibi açık ya da canlı renk tonlarının yer aldığı üst grup ürünlerinizin yanına koyun. Bu aslında renk kombinasyonu dediğimiz olay ile alakalı. Hangi renkler hangi renkler ile uyumlu ise giyim dolabınızda kombin bölümleri oluşturun. Bu sayede hem çok daha hızlı hazırlanabilir, hem de her daim güzel giyinebilirsiniz. Bu arada yazımızın devamında bazı renk tonlarının hangi renkler ile uyumlu olduğuna bakabilirsiniz. Size şimdi çok basit bir örnek göstereceğim. Bir alışveriş merkezine gidip mağazaları gezmeye başladığınızda, mağazalarda ki reyonlar dikkatinizi çekti mi? Mağazaların hemen hemen hepsinin reyonları renk gruplarına ve kombinlere göre düzenlenir. Reyonlara baktığınızda içiniz açılıyorsa bunu neden kendi dolabınızda yapmıyorsunuz?

Renk Uyumu – Kırmızı

Öncelikle kırmızı renk ile uyumlu renkler neler ona bakalım. Bu renk tonunun en çok uyum sağladığı tonlar beyaz, siyah, mor, turuncu, yeşil renkleridir. Dilerseniz Kırmızı renk ile en uygun kombin nasıl yapılır sorusuna yanıt arayalım.

Kırmızının farklı tonları ile ton sür ton kombinler yaratabileceğiniz gibi beyaz ve siyah gibi ana tonlar ile de klasik bir görünüm de oluşturmanız mümkün. Gerçekten dikkat çekici olmak istiyorsanız, kırmızı renk tonunu pembe ile kullanabilir ya da mor, turuncu, yeşil gibi renkleri tercih ederseniz aykırı bir kombin yaratabilirsiniz.. Kırmızıyı mavi ya da sarı ile kombin oluştururken çok dikkatli olmanız gerekir. Renk tonları birbiriyle uyuşmadığında kötü görünümün ortaya çıkmaması imkansızdır.

Renk Uyumu – Mavi

Belki de en çok uyum sağlayacak ren tonlarından birisi de mavidir. Mavi ile uyumlu renkler ise beyaz, siyah, gri, mavi, pembe, yeşil, mor, turuncudur.

Mavi rengi kombinlemenin en kolay yollarından birisi de koyu mavi ile eşleştirmektedir. Beyaz, siyah ve gri renkleri de mavi ile kombin yapmanın en kurtarıcı yollarındandır. Önemli bir detay ise, turuncu ile mavinin uyumudur. Turuncu renk tonu mavinin tamamlayıcı rengidir. Bu nedenle mavi ile en uyumlu renk nedir diye sorarsanız buna turuncu cevabı vermek en doğrusu olacaktır.

Renk Uyumu – Yeşil

Sıra geldi Yeşil ile uyumlu renkler hakkında detaylı bilgi vermeye! Bu renk tonunu beyaz, siyah, yeşil, mavi, sarı, kırmızı renkler ile birlikte kullanabilirsiniz.

Yeşil öyle bir renktir ki, ara ton olması sebebiyle zıt renk tonlarını hafifletebilir. Örneğin siyah ile kombin yaparak asil bir siluet yaratabileceğiniz gibi toprak renk tonları ile de natürel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Mavi, sarı ve kırmızı da yeşil ile uyum içerisinde ki renkler arasındadır. Bu renk tonunu çoğunlukla sonbahar yada ilkbahar aylarında kullanmanız tavsiye ederim.

Renk Uyumu – Turuncu

Yukarıda bazı renk tonları ile uyumlu olan ve kombin içinde kullanıldığında canlılık katan Turuncu ile uyumlu renkler neler? Bunun cevabını verelim. Turuncu ile uyum sağlayanlar, Beyaz, turuncu, siyah, kırmızı, sarı, mavi renkleridir.

Kombinlerinize canlılık katan turuncuyu, bej, kahverengi gibi toprak renkleri ile kullanabilirsiniz. Etkisini ve canlılığını arttırmak isterseniz, kırmızı ya da sarıyı kullanabileceğiniz gibi tamamlayıcı rengi olan mavi ile de kombin oluşturabilirsiniz. Kırmızı yada sarı renk tonuyla kombin yaptığınız takdirde aykırı kombin dediğimiz olay gerçekleşecektir. Eğer öz güveniniz tam ise bu renkler ile çevrenizde farklılık yaratabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere olması gereken düzen ve oluşturabileceğiniz renk kombinlerinden örnekler verdim. Umarım yazımdan keyif almış ve verdiğim örnekler işinize yaramıştır. Bir sonra ki stil günlüğünde görüşmek dileğiyle.

Bu İçerikler Sana Özel

Yorum Yap

İnsanların web sitemizi nasıl kullandıklarını analiz ederek, deneyiminizi ve hizmetlerimizi daha iyi hale getirmek için kendi çerezlerimizi ve üçüncü taraf çerezleri kullanıyoruz. Web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde bunların kullanımını kabul ettiğinizi anlıyoruz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi