Ana Sayfa Moda Klasik Giyimde Bunlara Dikkat Edin!

Klasik Giyimde Bunlara Dikkat Edin!

Yazan Kamer Ekenel
0 Yorum Yap

Erkek ya da kadın fark etmeksizin Klasik giyim modası çok fazla takip edilen konular içerisinde yer almıyor. Ancak asil bir görünüm için hayatınıza klasik kıyafetleri mutlaka sokmalı ve kullanmak zorundasınız. Elbette spor ya da casual giyime göre çok daha yorucu ve çok daha sıkıcı giyim kategorisi olabilir ancak katılacağınız özel bir baloda insanların, klasik kıyafetlerden oluşan kombin ile katılım sağlarken, sizin spor kıyafetlerle  katılmanız ortama maalesef uyum sağlamayacaktır. Modayı çok sıkı takip eden birisi olarak size önerebileceğim yegane konu, bir aktiviteye katılmadan önce gideceğiniz yere uygun kıyafet seçimini iyi düşünmeniz gerekiyor. Aslında bu ayrımı yapabilmek herkesin bildiği türden. Mecburi kalmadıkça sinemaya giderken takım elbise giymek ne kadar gereksiz ise katılacağınız öel günlerde de spor kıyafetler giymek o kadar gereksizdir.

Klasik Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken İlk Kural!

Aslında bu kural sporcu olan arkadaşların çok daha iyi bildiği bir kural. Neden diyecek olursanız, bu kuralın asıl amacı vücudumuzu iyi tanımaktan geçiyor. Örneğin daha önce kaç drop giyiyorum diye kendinize hiç sordunuz mu? Aklınıza takılan bir soru da drop dediğim kelimenin ne olduğu ile alakalı öyle değil mi? Bu sorunun cevabını yazının devamında vereceğim ancak öncelikle şu vücudumuzu iyi tanıma olayına detaylı olarak giriş yapalım. Klasik giyimde kullanacağınız takım elbise, gömlek, kravat yada papyon, yani toplu kombinde aksesuar dışı ürünlerde vücudunuza tam uyum sağlaması gerekmektedir. Spor kıyafetlerinizde ya da Casual kıyafet tercihlerinde vücut yapınızla alakasız seçimler yapabilirsiniz. Üst grup alışverişlerinde Medium beden giyiyorsanız, XL beden tercih edebilirsiniz. Sizi bu şekilde gören insanlar sizi garipsemeyecektir çünkü spor zaten rahatlık demektir. Ancak bu durum takım elbise için geçerli değildir. Takım elbiseyi iyi taşımak istiyorsanız, vücudunuza en uygun olanını seçeceksiniz. Peki Takım elbise seçimi nasıl yapılmalı?

Takım Elbise Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Vücudunuzu iyi tanıdıktan sonra, vücut ölçülerinizi öğrendikten sonra sıra geldi seçim yapmaya! Bu konunun çok detayı var diyebilirim. Ancak ilk ve en önemlisine giriş yapalım. Yukarıda drop ile ilgili bir soru sormuştum. Gideceğiniz klasik giyim mağazalarında satış danışmanları size, ”kaç drop giyiyorsunuz” diyerek soru yöneltirler. Klasik giyimde ki anlamıyla drop, fiziğinize göre belirlenen takım elbise ölçüsüdür. Sizlere bu ölçümü daha iyi anlamanız açısından biraz daha detay vermek istiyorum. Örnek verecek olursak, dört drop kullanan bir bireyin vücut ölçüleri, kısa boylu ve kilolu olmalıdır. Bir diğeri ise 6 drop dediğimiz ve boyu normal uzunlukta, örneğin 185 boy, 80 kilo, kol boyu ve kilosu normal olan bireylerin kullanması gereken ölçüdür. Son olarak 8 drop vardır ve bu ölçü ise uzun kol boyu olan, 1,95 üzeri boyu olan bireylerin kullanacağı takım elbise ölçüsüdür. Eğer alışveriş yapacağınız klasik mağazasına gittiğinizde deneyimli bir satış danışmanı sizinle ilgilenmiyor ise, kendi vücudunuza uygun olduğunuz ölçüyü kendiniz bulmanız gerekecektir. İşte yukarıda ki bu belirttiğim bilgiler böyle anlarda işinize çok yarayacaktır.

Vücut ölçülerimize göre seçimden sonra, ten rengimize uyacak renk tonlarına ve modellere bakmamız gerekiyor. Eğer kilolu birisiyseniz, ekose desenli modellere bakmamanız gerektiğini belirtmek isterim. Ten uyumunuza göre renk seçimi yaptıktan sonra ise aksesuar seçimlerine sıra geldi!

Takım Elbise İçin Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Bu öyle zor bir soru ki, bunu yazıya dökmek çok zor. Yani şuan sizinle alışverişe çıksam bu soruyu uygulayarak çok iyi cevaplayabilirim ancak yine de yazı ile aktarma yapmak istiyorum. Fark ettiniz mi bilmiyorum ancak yazılarım arasında Düzen ve Renk Kombinleri adında bir başlık var. Bu yazıda hangi ana renklerin hangi renkler ile uyumlu olduğunu ve hangi renklerin kombin yaparken çok daha iyi göründüğüne dair bilgilendirmeler yapmıştım. Bu belirttiğim yazıya bakarak aldığınız takım elbisenizin rengi ne ise ona göre aksesuar renk seçiminde fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin mavi bir takım elbise aldıysanız, altın sarısı, bordo, kahverengi gibi renk tonlarını takım elbisenizde kullanacağınız, mendil, kravat, kemer, ayakkabı, gömlek kol düğmesi aksesuarlarında kullanabilirsiniz. Aksesuarda tek şart ise takım elbise ve gömlek dışında ki tüm ürünlerin benzer renklerden oluşması gerektiğidir.

Bu İçerikler Sana Özel

Yorum Yap

İnsanların web sitemizi nasıl kullandıklarını analiz ederek, deneyiminizi ve hizmetlerimizi daha iyi hale getirmek için kendi çerezlerimizi ve üçüncü taraf çerezleri kullanıyoruz. Web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde bunların kullanımını kabul ettiğinizi anlıyoruz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi