Ana Sayfa Bakım Giysi Dolabınızı Beraber Düzenleyelim

Giysi Dolabınızı Beraber Düzenleyelim

Yazan Kamer Ekenel
0 Yorum Yap

Çoğu işi süreç alsa da, bir şekilde yapabildiğime inanırdım ancak gördüm ki siz okurlara güzel bir açılış yapmakta zorluk çekiyorum.  Konuyu çok dağıtmadan asıl meseleye yani Erkeklerin Giysi Dolabı Nasıl Olmalı konusuna detaylı olarak değinmek istiyorum. Hatta başlıkta da gördüğün üzere bugün seninle senin dolabını beraber düzenleyeceğiz. Şimdiden söylüyorum ki yorgunum ya da başka bir zaman yaparız gibi bahanelere sığınmak yok! Sende ki değişimi baştan yaratmalıyız! Bunun için ise kuşkusuz temel nokta kıyafetlerimizi muhafaza ettiğimiz dolapları düzenlemekten başlıyor. Kıyafetlerimizi nasıl muhafaza etmeliyiz? Gelin bu soruya yanıt bulup daha sonra ise beraber dolabınızı düzenlemeye geçelim.

Kıyafetlerimizi Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Öncelikle dolabınızın geniş olması, giysilerinizin daha rahat havalanmasına, ürünün daha uzun ömürlü olmasına katkıda bulunacaktır. Eğer halihazırda geniş bir dolabınız varsa işiniz çok daha kolay ve düzenli olacaktır. Dar ve küçük dolaplarda maalesef kombin detaylarını çok yapamayacağınız için standart düzen yeterli olacaktır. Bu nedenle bu konu birazda geniş giysi dolabı olan bireyler için kılavuz niteliği taşıyacaktır.

Öncelikle renk düzenine göre dolap düzenleme yapmadan önce bir kuralı daima aklımızda tutmamız gerekiyor. Eğer dolabınız yukarıda ki gibi değil de kapaklı giysi dolabı ise günlük dolabınızın kapağını beş dakika açıp kıyafetlerinizi mutlaka havalandırın. Bunu yapmanızın nedeni, ipek kumaşlar, keten, koton gibi kumaşlar çok kolay deforme olan daha doğrusu narin olan kumaşlar olduğu için havanladırmadığınız takdirde bir süre sonra eski canlılığını yitirecek, halk diliyle kendini salacaktır.

Kışlık ve Yazlık Ürünlerinizi Aynı Dolapta Muhafaza Etmeyin

Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de kışlık ve yazlık kıyafetleri aynı dolapta, tüm sezon boyunca muhafaza etmemelisiniz. Bu durum hem dolabınızı karışık gösterecek, hemde giysi dolabınızda çok fazla ürün olması, sürtünme nedeniyle deforme olmalarına sebep olacaktır. Yeni bir sezona geçiş yaptığınızda geçmiş sezon ürünlerini dolabınızdan çıkarıp baza altları, ya da dolabınızın üst bölümde yer alan sezonluk muhafaza alanlarına koymalısınız. Yeni sezonda kullanmayacağınız ürünleri muhafaza ederken naftalin ile muhafaza etmelisiniz ki rutubet nedeniyle giysileriniz zarar görmesin. Peki bu uyarılardan sonra dolap düzeni nasıl olmalı?

Renk Uyumuna Göre Dolap Düzeni

Bu içerikte ki belki de en önemli detay burası diyebilirim. Dolabımızda ki yazlık ve kışlık ürünlerimizi ayırdıktan sonra Düzen ve Renk Kombinleri başlıklı konuma göz atmanız gerekiyor.  Bahsettiğim bu konuda hangi renkler ile hangi renklerin uyum sağladığını, kombin için hangi renkler birbiriyle uyumlu olduğunu daha iyi anlayacak, hatta öğreneceksiniz. Bu konuya göz atıp renge göre kombin yapmayı öğrendiğinize göre dolabınızı bu şekilde düzenlemeye başlayabiliriz.

Klasik Kıyafetlerinizi Aynı Yere Toplayın

Özel günlerde ya da iş toplantılarında kullanacağınız klasik kıyafetlerinizi bir tarafa toplamanız gerekiyor. Örneğin Takım elbiseler, klasik pantolon ve gömlekler dolabınızın aynı bölgesinde hizalayıp asın. Klasik giyimde unutulmaması gereken bir önemi var ki, o da özellikle takım elbise ve açık renk gömlekleri gamboç yani kıyafet kılıfı ile muhafaza etmeye özen gösteriniz.

Dolabınızın düzenli görünmesi için kıyafetlerinizin  ütülü ve düzgün olması gerekiyor. Mümkünse dolabınızda kullandığınız askılar dahi aynı ve eşit boylarda olmasına dikkat edin. Belki bazıları için bu söylediğim takıntı olarak lanse edilebilir ancak dolabın düzenli olması için küçük detaylara dikkat etmek gerektiğini de unutmamak gerekir.

Casual Kıyafet Düzeni Çok Önemli

Ülkemizde hatta dünya da en çok tercih edilen kıyafet stili Casual kıyafetlerdir. Gündelik hayatta, katılacağınız aktivitelerde kısacası sosyal yaşamda çok tercih ettiğimiz bu kıyafetleri özenle dolabımızda sergilememiz gerektiğini belirtmek istiyorum.  Bu bölümde renkler gerçekten çok önemli! Neden diye soracak olursanız, bu alanı daha sık kullanacağınız için yapacağınız kombinleri asmanız katılacağınız etkinlikler öncesi sizin için çok rahatlık yaratacaktır.

Spor Kıyafetler Dolabın Hijyenini Belirler

Bildiğiniz üzere gündelik yaşam hatta markete, pazara, terziye, sinemaya kısacası yaşamımızın genel olarak büyük bölümü spor kıyafetlerle geçiyor. Eğer kurumsal bir firmada görev yapmıyor ve boş zamanınız fazla ise spor kıyafetlerin rahat olması sebebiyle ilk tercihimiz oluyor.

Ancak spor kıyafetleri muhafaza edebilmek için yukarıda verdiğim bazı kurallar bu alanda daha çok geçerli! Eğer kıyafetleriniz ağırlıklı olarak spor giysilerinden oluşuyorsa, günde iki kez dolabınızı havalandırmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Her kıyafeti bir kere giyip daha sonra yıkmadığımız için, spor kıyafetlerin teri hapseden dokuya sahip olmaları nedeniyle, dolabınızı steril ortamdan uzak bir bölgeye çevirebilir. İşte bu nedenle yukarıda ki gibi spor kıyafetlerini bitişik katlamamalı ve aralarında boşluk olacak şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Spor kıyafetlerde kombin yapmaya gerek yoktur. Genel olarak renkli kıyafetler oldukları için zıt ya da aynı renkleri altlı üstlü kullanmanız göze kötü görünmeyecektir.

Aksesuar ve Ayakkabılar için Açık Alan

Dolabınızda aksesuarlar için küçük bölmeler var mı bilmiyorum ancak eğer dolabınızda aksesuarla için bir bölüm yoksa özellikle kemer ve deri aksesuar ürünlerini dolabınızda ki kıyafetlerinizle muhafaza etmeyiniz. Bunun nedeni ise deri ürünleri kapalı ortamlarda koku yapması nedeniyle, kıyafetlerinize sinecek olan deri kokusu, aynı ortam bulunduğunuz kişileri rahatsız edebilir. Aynı şekilde ayakkabılarınızda eğer kapalı bir dolabınız varsa kesinlikle kıyafetlerinizle aynı yerde barındırmamak gerekiyor. Ev ihtiyaç ürünlerinin satıldığı mağazalardan ayakkabılarınız için alacağınız koku giderici spreyler ve ayakkabı standı ile kıyafetlerinizi ayırmak, giysileriniz çok daha sağlıklı halde saklanmasına neden olacaktır.

Evet! Bu yazıda dolabınızı beraber düzenlemeye çalıştık. Aslında bir bakıma dolap bakımı yapmaya çalıştık. Umarım dolap düzeninin ne kadar önemli olduğunu anlamışsındır. Yukarıda ki önerileri uyguladığın takdirde dolabını her açtığında mutlu olduğunu görecek, aslında kıyafet kombini yapmanın çok kolay olduğunu anlamış olacaksın.

Bu İçerikler Sana Özel

Yorum Yap

İnsanların web sitemizi nasıl kullandıklarını analiz ederek, deneyiminizi ve hizmetlerimizi daha iyi hale getirmek için kendi çerezlerimizi ve üçüncü taraf çerezleri kullanıyoruz. Web sitesini kullanmaya devam ettiğinizde bunların kullanımını kabul ettiğinizi anlıyoruz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi